Gymnázium Cheb

Export článků
pilotní škola kin-ballu

pilotní škola kin-ballu

XII. Mezinárodní astronomická olympiáda
Vydáno dne 31. 07. 2007 (3081 přečtení)

IAO - The International Astronomy Olympiad 2006/2007


Blahopřejeme k vynikajícímu úspěchu!


Ve dnech 25.6. – 27.6.2007 se sjelo deset nejlepších řešitelů Astronomické olympiády 2006/07 na přípravné soustředění pro výběr na Mezinárodní astronomickou olympiádu. Své síly v astronomických znalostech a dovednostech poměřovali na hvězdárně ve Valašského Meziříčí. Ve chvílích volna pozorovali účastníci dalekohledy hvězdárny noční oblohu a Slunce, besedovali o Mezinárodní Astronomické olympiádě a sledovali dokumenty z filmotéky hvězdárny.


Odborná komise z nich na závěr vybrala pět nejlepších pro reprezentaci České republiky na XII. Mezinárodní Astronomické Olympiádě na Krymu v říjnu 2007. Úkol to nebyl lehký, protože všichni účastníci byli velmi dobří. O tom svědčí i průměrná úspěšnost v řešení soutěžních úloh, která dosáhla 69 % (ve srovnání s finále, kde byla úspěšnost 53 % a druhým kolem se 48 % úspěšnosti). Přitom úlohy na soustředění byly obtížnější než na finále, o druhém kole nemluvě. Po vyřešení 14 soutěžních úloh, které byly rozděleny do čtyř bloků (sférická astronomie, základy astrofyziky, měření vzdáleností ve vesmíru a nebeská mechanika) se jako nejlepší ukázal, kromě jiných mladých astronomů ze Zubří, Prahy a Havířova, student kvarty chebského gymnázia Truong An Nguyen. Žák gymnázia Cheb tak bude reprezentovat Českou republiku na celosvětovém finále Mezinárodní astronomické olympiády.

 

Mezinárodní astronomická olympiáda je jedna ze šesti mezinárodních přírodovědných olympiád (celosvětově měří své síly také matematici, informatici, fyzici, biologové a chemici). Je záměrně určena ještě relativně mladým žákům ve věku 14 - 17 let a styl zadání jejich úloh podporuje u mladých lidí tvůrčí a samostatné myšlení. IOA se pořádá každoročně v podzimních měsících na některé významné hvězdárně světa. Loňský ročník se například konal v indické Bombay. Letošní, již dvanáctý ročník, proběhne ve dnech 29. září až 7. října 2007 na Ukrajině - v krásném prostředí observatoře Simeiz na jižním Krymu. Na vlastní IAO se účastníci musí připravit především samostudiem odborné literatury, soustředění nemohlo pokrýt celý rozsah úloh vyskytujících se v IAO.

 

Vedle prvního místa jiného studenta chebského gymnázia (septimána Miloslava Machoně) v celostáním kole Studentské odborné činnosti, kde se svou astronomicky zaměřenou prací zvítězil v oboru fyzika, je to letos již druhý pozoruhodný úspěch gymnaziálních studentů, na který může být celé město Cheb i Karlovarský kraj právem hrdé.

Jaroslav Kočvara, ředitel Gymnázia Cheb( Celý článek | Autor: Kočvara Jaroslav | Informační e-mail Vytisknout článek )

Kontakty


  • Adresa:
Gymnázium Cheb, příspěvková organizace
Nerudova 2283/7
350 02 Cheb


  • Datová schránka:
m23mjrq

  • Telefon:
739 322 319
739 322 446
734 173 927

  • E-mail školy:
gymcheb@gymcheb.cz
Novinky
24.05.2017: Vernisáž závěrečných prací VV 6.A,B, 2.E
Srdečně zveme všechny učitele, studenty, rodiče a milovníky umění na vernisáž, která se uskuteční 12. června od 15:00 hodin v UVV.
ESF

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.

TOPlist