Gymnázium Cheb

Export článků
pilotní škola kin-ballu

pilotní škola kin-ballu

Bronzová medaile z celostátního kola Astronomické olympiády
Vydáno dne 04. 06. 2009 (2418 přečtení)

6. ročník Astronomické olympiády (AO) skončil pražským fináleAstronomická olympiáda

V pátek 29. května 2009 se v Praze uskutečnilo finále 6. ročníku Astronomické olympiády. Ani letos přitom nechyběli studenti Gymnázia Cheb. Garantem Astroolympiády je z pověření Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR Česká astronomická společnost a je připravována ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Západočeské univerzity v Plzni.

 

Letošního, již šestého ročníku se v jeho prvním kole zúčastnilo 5 890 prací. Do druhého (korespondenčního) kola postoupilo 4 211 žáků ZŠ a víceletých gymnázií, ze kterých 52 nejlepších z celé České republiky dorazilo na pražské finále.

Finalisté z kategorie E-F (žáci z 8. a 9. tříd ZŠ, resp. tercií a kvart osmiletého gymnázia) řešili úlohy celostátního finále ve slavnostních prostorách Akademie věd ČR na Národní třídě. Gymnázium Cheb ve finále reprezentovali dokonce dva zástupci - kvartán Anh Vu Le Quy a tercián Václav Čamra.

 

Obrovskou radost nám způsobil Anh Vu Le Quy, který v silné konkurenci získal skvělou bronzovou medaili! Ani Václav Čamra nezklamal, důstojné 23. místo je, vzhledem ke skutečnosti, že je teprve studentem tercie, příslibem zejména pro příští rok. Děkujeme oběma studentům za vynikající reprezentaci naší školy, města Cheb i Karlovarského kraje. Velké poděkování patří samozřejmě i panu profesorovi Mgr. Janu Dirlbeckovi a Ing. Josefu Hanzlíkovi, jakožto garantům přípravy na AO.

 

Všichni finalisté převzali z rukou děkanky Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni Doc. PaedDr. Jany Coufalové, CSc. diplomy a řadu odměn. Prvních sedm si navíc odneslo také skvělé dalekohledy – od astronomických teleskopů až po triedry. 

V sobotu pokračovalo finále Astronomické olympiády exkurzí na naši nejznámější observatoř Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově. Finalisté Astronomické olympiády měli jedinečnou možnost prohlédnout si odborná pracoviště ústavu včetně kopule s největším dalekohledem u nás o průměru hlavního zrcadla 2 m a mohli klást dotazy vědeckým pracovníkům a pozorovatelům, kteří výzkum vesmíru vykonávají.

Proslulý americký astronom Carl Sagan (známý například jako autor grafické a obsahové podoby poselství mimozemským civilizacím, které je umístěno na palubách kosmických sond Pioneer a Voyager mířících mimo Sluneční soustavu) prohlásil, že „nejnadanější mladí lidé jsou národním i celosvětovým přírodním zdrojem a měli bychom o ně zvlášť pečovat“. Podpora studentů se zájmem o astronomii a s chutí a ochotou udělat něco navíc, než co jim škola nezbytně předepisuje, je jistě vynikající investice.


( Celý článek | Autor: Kočvara Jaroslav | Informační e-mail Vytisknout článek )

Kontakty


  • Adresa:
Gymnázium Cheb, příspěvková organizace
Nerudova 2283/7
350 02 Cheb


  • Datová schránka:
m23mjrq

  • Telefon:
739 322 319
739 322 446
734 173 927

  • E-mail školy:
gymcheb@gymcheb.cz
Novinky
24.05.2017: Vernisáž závěrečných prací VV 6.A,B, 2.E
Srdečně zveme všechny učitele, studenty, rodiče a milovníky umění na vernisáž, která se uskuteční 12. června od 15:00 hodin v UVV.
ESF

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.

TOPlist