Gymnázium Cheb

Export článků
pilotní škola kin-ballu

pilotní škola kin-ballu

ZATMĚNÍ SLUNCE
Vydáno dne 18. 03. 2015 (2008 přečtení)

Gymnázium Cheb Vás zve k mimořádnému pozorování
částečného zatmění Slunce 20. března 2015

 

V případě příznivého počasí bude školní hvězdárna Gymnázia Cheb v pátek 20. března 2015 v době od 9:00 h do 12:00 h otevřena pro zájemce z řad žáků a pedagogů, ale i široké veřejnosti

Po více než čtyřech letech uvidíme ve střední Evropě jedno z nejúžasnějších astronomických představení - zatmění Slunce.

 

Zatmění Slunce je přírodní úkaz, vznikající tehdy, když se Měsíc (ve fázi novu) ocitá na přímce- spojnici mezi Sluncem a Zemí a při pohledu ze Země zakryje buď celý sluneční disk (pak se jedná o tzv. úplné zatmění Slunce) nebo alespoň jeho část (tehdy hovoříme o zatmění částečném).

 


Zatmění slunce

Zdroj: Petr Sobotka, www.astro.cz

 

Měsíc brání průchodu slunečních paprsků. Oblast, kam Měsíc nepouští žádný sluneční paprsek, se jmenuje stín. Oblast, která je alespoň určitou částí slunečního kotouče osvětlována, ale zbylé části v tom brání Měsíc, se nazývá polostín. Pokud stojíme v území stínu, pozorujeme úplné zatmění Slunce a pokud se nacházíme v oblasti polostínu, sledujeme zatmění částečné.

 

Školní pozorovatelna, nacházející se na severozápadním okraji ploché střechy nejvyššího pavilonu Gymnázia Cheb, bude v případě příznivých pozorovacích podmínek připravena přijmout případné zájemce o sledování tohoto úkazu.
Vzhledem k omezené kapacitě hvězdárny je třeba, aby se větší skupiny (např. třídy po předcházející dohodě se svým vyučujícím) nejprve zaregistrovaly a dohodly konkrétní čas návštěvy s pověřeným pedagogem školy Mgr. Janem Dirlbeckem. E-mailový kontakt dirlbeck@gymcheb.cz (bez potvrzující odpovědi není registrace platná). Telefon 739 322 319 (školní ústředna), klapka kabinet 224, ev. pozorovatelna 259.

 

 

Bližší údaje o částečném zatmění Slunce 23. března 2015 v Chebu

Město

Začátek úkazu
[h:min:sec]

Střed (maximální fáze)
[h:min:sec]

Konec úkazu
[h:min:sec]

Velikost zakrytého kotouče [%]

Cheb

Zatmění slunce - začátek

9:34:13

Zatmění slunce - střed

10:42:53

Zatmění slunce - konec

11:54:29

71

 

 

Jde o poslední sluneční zatmění v České republice na příštích 6 let - další částečné zatmění se (u nás) odehraje až 10. června 2021. Předchozí částečné zatmění Slunce nad naším územím proběhlo 4. ledna 2011.
Nejbližší úplné zatmění Slunce u nás proběhne 7. října 2135.

 

Pokud se pokusíte pozorovat zatmění, nesmíte zapomenout na dobrou ochranu vašeho zraku - při přímém pohledu na Slunce hrozí vážné či dokonce trvalé poškození oka a to dokonce i při značném procentu zakrytí Slunce Měsícem.

 

Na pohled do Slunce rozhodně nepostačují žádné sluneční brýle, jejich úkolem je jen odfiltrovat odražené sluneční světlo, které by vás mohlo při pohledu do krajiny oslňovat.

 

Starší generace si možná vzpomene na po domácku připravený filtr ze sklíčka začazeného sazemi ze svíčky. Taková sklíčka ale stíní nerovnoměrně, jsou proto nespolehlivá a pro pozorování nedostatečná. Podobně tomu je i při sledování Slunce skrz počítačovou disketu (možná ji doma ještě najdete) – i ta propouští neviditelné infračervené záření a pozorovatel si tak může (zejména při dlouhodobějším pohledu) zahřát oko a ohrozit si tak zrak.

 

Kromě speciálních brýlí, resp. zvláštní fólie k přímému pozorování Slunce (v sortimentu větších hvězdáren a astronomických obchodů, které naleznete na internetu) se doporučuje svářečský filtr stupně 13 a vyšší, který je dostatečně spolehlivý i při přímém sledování Slunce.( Celý článek | Autor: Kočvara Jaroslav | Informační e-mail Vytisknout článek )

Kontakty


  • Adresa:
Gymnázium Cheb, příspěvková organizace
Nerudova 2283/7
350 02 Cheb


  • Datová schránka:
m23mjrq

  • Telefon:
739 322 319
739 322 446
734 173 927

  • E-mail školy:
gymcheb@gymcheb.cz
Novinky
24.05.2017: Vernisáž závěrečných prací VV 6.A,B, 2.E
Srdečně zveme všechny učitele, studenty, rodiče a milovníky umění na vernisáž, která se uskuteční 12. června od 15:00 hodin v UVV.
ESF

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.

TOPlist